Opowieść o Wranglerze

W 1897 roku dwudziestoletni C.C. Hudson opuścił swoje rodzinne miasto w Tennessee, by szukać szczęścia w rodzącym się przemyśle tekstylnym Karoliny Północnej. Znalazł pracę przy przyszywaniu guzików, co nie było zbyt chwalebnym i lukratywnym początkiem, a po kilku latach jego egzystencja została zagrożona przez zamknięcie warsztatu. Przedsiębiorczy Hudson połączył więc siły z bratem i kilkoma kolegami, aby kupić maszyny do szycia z upadłego zakładu i założył firmę Hudson Overall Company.

Jeansy Wrangler dla kowbojów

W tamtych czasach dżinsy były popularne wśród kowbojów, ale istniejące style były dalekie od ideału do jazdy konnej. Firma Blue Bell postanowiła zaprojektować dżinsy specjalnie dla kowbojów i zwróciła się o pomoc do znanego krawca Bena Lichtensteina, który był bardziej znany jako Rodeo Ben. Nowe dżinsy miały mocniejsze, głębsze kieszenie, aby bezpiecznie przechowywać rzeczy osobiste kowbojów. Kieszonka na zegarek została przesunięta dla bezpieczeństwa i wygody, a siedem szlufek na pasek zapobiegało rozchodzeniu się paska, gdy jeźdźcy byli w siodle. Przednie szlufki były szeroko rozstawione, aby pomieścić dużą klamrę do paska. Zastosowano płaskie nity, aby zapobiec uszkodzeniom siodeł, a duży zamek błyskawiczny umożliwiał kowbojom chwytanie go w rękawicach. Wycięte szwy spowodowały, że wewnętrzna strona nogawki mniej się ocierała.

Wrangler odegrał kluczową rolę w późniejszym szaleństwie na punkcie odzieży westernowej na całym świecie. Wytrzymałe i odporne na zużycie dżinsy okazały się popularne jako moda, a Wrangler dołączył do Levi’s i Lee jako kamień węgielny świata dżinsów. Do 1996 roku jedna na pięć par dżinsów kupowanych w Ameryce to były dżinsy Wranglera i nadal były one pierwszym wyborem Kowbojów.

Fani Wrangler wśród celebrytów

Wrangler początkowo wykorzystywał kowbojów do promowania swoich dżinsów, ale teraz sprawy mają się nieco inaczej. Obecnie głównymi twarzami Wranglera są były rozgrywający Green Bay Packers Brett Favre i kierowca wyścigowy Kimi Raikkonen. Wybór Favre’a i Raikkonena wzmacnia męski, surowy wizerunek Wranglera. Poparcie to jedno, ale kto wybiera dżinsy Wranglera, jeśli mu się za to nie płaci? Hollywoodzki gwiazdor Tom Hanks jest fanem dżinsów Wrangler, podobnie jak Harrison Ford. Ikona Gwiezdnych Wojen tak bardzo lubi jeansy Wrangler, że założył je na swój własny ślub, na którym poślubił aktorkę Calistę Flockhart! Jeansy na ślubie? To jest dopiero superfajne! Jednak kwintesencją luzu i blokowości jest James Bond, a więc sam 007, Daniel Craig, uwielbia swoją kurtkę Wrangler.